Památky kolem středního toku Vltavy

BRDY Vltava

Županovice

GPS lokace 49°42’43’’N 14°17’37’’E

Oficiální web: http://mesta.obce.cz/zupanovice
Tel: 318 595 153
Místní části: Županovice

 


Malebná víska Županovice se řadí k nejmenším v okrese Příbram. Nachází se na levém břehu řeky Vltavy, v blízkosti přehradní nádrže Slapy. I přes svou malost se jedná o jednu z nejvyhledávanějších turistických destinací.

Vesnice je v zimě tichá a klidná a v létě žije cestovním ruchem. Nachází se v krásné kopcovité krajině s převážně borovicovými lesy. Županovice jsou vyhledávané milovníky koupání, rybaření, houbaření a cyklo i pěší turistiky. Jsou zde hezké travnaté pláže a pozvolný vstup do vody. Přímo na břehu řeky je přístaviště parníku, který jezdí v měsících červenec a srpen.

Při zaplavování Slapské přehrady zůstala pod hladinou většina vesnice a muselo se stěhovat přes 120 lidí. Voda zakryla i naši nejstarší plavební komoru z roku 1729, 30 m dlouhou a 5 m širokou, jejíž stavby se účastnil prof. Jan Ferdinand Schor.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1235. Konstancie Uherská, druhá manželka Přemysla Otakara I., věnovala obec, ještě s dalším majetkem v tomto kraji, svojí dceři Anežce Přemyslovně. Darovací listina je datována 12.února 1235. Anežka, abatyše kláštera klarisek v Praze, (později prohlášena za svatou) si však obec ponechala pouze 3 roky. Županovice odkázala řádu Křížovníků s červenou hvězdou u sv. Františka v Praze. Ti zde postavili špitál a jako vrchnost v obci setrvali až do zrušení poddanství v roce 1848.

V Županovicích se každoročně koná jedna z největších akcí regionu, závod v triatlonu Malý županovický železný muž. 16. července 2011 se konal již 23. ročník. Jestliže patříte k milovníkům rekreace u vody, pak jsou Županovice tím pravým místem.

PAMÁTKY

Kaplička v obci

Zatopená plavební komora z roku 1729

 


PASSPORTY:

Po kliknutí na kartu se Vám zobrazí informace v PDF dokumentu, který si můžete uložit do počítače, nebo vytisknout.