Památky kolem středního toku Vltavy

BRDY Vltava

Buš

GPS lokace 49°48’09’’N 14°23’01’’E

Oficiální web: http://www.obecbus.cz
Tel: 242 413 704

Místní části: Buš


První písemná zmínka o obci pochází z roku 1292, kdy ves vlastní kněžský cisterciácký řád resp. zbraslavský klášter (zakládací listina 10. srpna 1292), kterému ji daroval král Václav II. při jeho založení. V roce 1436 císař Zikmund Lucemburský připsal obec Jakubovi z Řitky. Po husitských válkách zbraslavský klášter obec vykoupil a měl ji v držení až do roku 1785, kdy císař Josef II. rozhodnutím ze dne 24. září klášter zrušil. Od té doby patřila obec ke statku slapskému, který byl spravován náboženským fondem. Roku 1825 koupil panství Karel Bedřich baron Korb z Weidenheimu. V roce 1881 bylo panství prodáno Bedřichu Westphalenovi.

Poslední člen rodu Westphalenů Theobald prodal slapský velkostatek v prosinci 1917 a novým majitelem se stal průmyslník a bankéř Bohumil Bondy.

KULTURNÍ PAMÁTKY

Boží muka

DALŠÍ PAMÁTKY

Dub

Naprosto jedinečný je dub letní, který roste na volném prostranství jihozápadně od obce. Je pozoruhodný především svým dnes již málo viděným soliterním vzrůstem. Velmi atypická je pro duby koruna stromu, která je výrazně širší než její výška. Obvod kmene je 323 cm, výška stromu činí 13 metrů a průměr koruny měří 20 metrů. Tento dub se pro svůj vzrůst řadí mezi nejzajímavější solitery středních Čech. 

 

Barokní kaple

V obci se nachází barokní kaple se zvoničkou na zahradě obecního úřadu - šestiboká kaple se sloupy v průčelí z 1.pol. 19. století.

Původní hostinec U Cmíralů (dnes byty)

Statek u Sakařů (dnes pekárna)


PASSPORTY:

Po kliknutí na kartu se Vám zobrazí informace v PDF dokumentu, který si můžete uložit do počítače, nebo vytisknout.